Artikeln publicerades 27 september 2024

RFSL arbetar för en rättssäker asylprocess för hbtqi-personer

Alla som söker asyl i Sverige har rätt till en objektiv bedömning och en individuell prövning. En aktuell rättsutredning från RFSL som har granskat över 3000 domar och beslut visar däremot att rätten i många fall inte uppfylls när hbtqi-personer söker asyl på grund av fruktan för förföljelse för sexuell läggning, könsdentitet och könsuttryck.

Ungdomar med utländsk bakgrund håller om varandra och ler på en tågstation.

Utbildningsinsatser för migrationsmyndigheter och jurister

Projektet RFSL AMIF 2024-2026 syftar till att förbättra förutsättningar för asylsökande hbtqi-personer att få en rättssäker asylprövning. För att lyckas med det krävs att Migrationsverket kan göra en korrekt bedömning av asylärenden och att asylsökande hbtqi-personer känner sig trygga i att prata öppen om sin sexuella läggning och könsidentitet. Projektets insatser är breda och riktar sig mot olika målgrupper som arbetar med och för asylsökande hbtqi-personer. Bland annat erbjuder projektet utbildningsinsatser för migrationsmyndigheter, jurister och offentliga biträden för att förbättra rättssäkerheten i utredning, prövning och bedömning av asylärenden.

Stöd till hbtqi-personer som söker asyl

Projektet riktar sig även till asylsökande hbtqi-personer som kan få stöd av projektet. Många hbtqi-personer har behov av samtalsstöd, praktisk vägledning, och juridisk rådgivning när de söker asyl. RFSL AMIF 2024-2026 säkerställer att dessa behov tillgodoses genom att ge psykosocialt stöd och sociala insatser för asylsökande hbtqi-personer.

RFSL är en ideell förening som arbetar för att hbtqi- personers mänskliga rättigheter respekteras.

Fakta om projektet

Projektet har finansierats av: Asyl-, migrations- och integrationsfonden
Projekttid: 2024-01-01 – 2026-12-31
Stödmottagare: RFSL
Beviljat stöd: 71 382 814 svenska kronor

För dig som vill söka finansiering

Våra fonder