Artikeln publicerades 7 maj 2025

Synergieffekter av EU:s gemensamma jordbrukspolitik

Har du någonsin undrat hur två stöd tillsammans kan skapa en större effekt än vad de skulle göra var för sig? Det är precis vad synergieffekter handlar om, och det är något som en grupp utvärderare från konsultfirman Sweco har undersökt i en utvärderingsrapport om landsbygdsprogrammet och den strategiska planen.

Men låt oss först ta en liten filosofisk avstickare. Den gamle grekiske filosofen Aristoteles hade på 300-talet f.Kr. en idé om att helheten är mer än summan av dess delar. Han formulerade detta som att när två eller fler delar samverkar, kan de skapa något större och bättre än vad de skulle göra ensamma. Det är precis vad synergieffekter handlar om.

Utvärderingen identifierar möjliga synergieffekter på tre olika nivåer

Utvärderarna har kartlagt och analyserat flera möjliga synergieffekter under två perioder: landsbygdsprogrammet (2014–2022) och den strategiska planen (2023–2027).

För att rikta kikaren mot rätt sak tittade utvärderarna på tre olika nivåer för att hitta möjliga synergieffekter: hos stödmottagaren, på lokal nivå och på regional nivå. Hos stödmottagaren kan synergieffekter uppstå till exempel på åkern eller i stallet. På lokal nivå involverar synergieffekten fler aktörer än bara stödmottagaren, till exempel om en våtmark anläggs i kombination med att andra miljöinvesteringar görs inom ett område. Slutligen kan synergieffekter uppstå regionalt om flera aktörer i angränsande kommuner får stöd för att genomföra satsningar som främjar landsbygdsutveckling på regional nivå.

Flera förstärkande synergieffekter i landsbygdsprogrammet

För landsbygdsprogrammet har utvärderarna hittat ett tiotal möjliga synergieffekter, varav de flesta är förstärkande. Det betyder att när två stöd kombineras, skapar de ett mervärde som är större än vad stöden skulle ge var för sig. Exempelvis kan ersättningen för skötsel och bevarande av betesmarker och slåtterängar i kombination med investeringsstöd eller ersättning för ekologisk produktion leda till ytterligare ökad biologisk mångfald och landsbygdsutveckling.

Färre synergieffekter och några hämmande i den strategiska planen

För den strategiska planen har utvärderarna identifierat åtta möjliga synergieffekter. En av dem är positiv effekt på biologisk mångfald, som kan uppstå när ersättningen för betesmarker och slåtterängar kombineras med investeringsstödet för ökad konkurrenkraft, framförallt med inriktningen mot djurstallar. Då kan investeringen i ett nytt stall innebära plats för fler djur som kan beta på större arealer. Det kan i sin tur bidra till ökade förutsättningar för stärkt biologisk mångfald. Enligt utvärderna kan den här synergieffekten uppstå både hos stödmottagaren och på lokal nivå där en ökad biologisk mångfald ger positiva effekter på gårdens samtliga betesmarker.

De flesta synergieffekter är troligtvis oavsiktliga

Utvärderarna konstaterar att det överlag finns relativt lite strategiskt arbete för att styra mot synergieffekter. Slutsatsen grundar sig på intervjuer med experter inom olika delar av jordbrukspolitiken. Möjligheten att skapa avsiktliga synergieffekter verkar också begränsas till enskilda handläggares och rådgivares arbete och planering, vilket ställer stora krav på bland annat enskilda rådgivares kompetens. Men sådana exempel finns – ett exempel på avsiktligt arbete för att skapa synergieffekter är fältvandringar kopplade till våtmarker. Fältvandringar har lett till att markägare därefter ansökt om stöd för att anlägga fosfordamm.

Rekommendationer för framtiden

Utvärderarna ger några rekommendationer för att maximera de förstärkande synergieffekterna:

  • Se över förutsättningarna för startstödet och investeringsstöden för vattenvårdsåtgärder samt det nya vallodlingsstödet att uppnå möjliga synergieffekter ihop med andra stöd.
  • Underlätta ansökningsförfarandet för oerfarna stödsökare och minska den administrativa bördan. Detta leder till fler beviljade stöd som kan medföra fler möjligheter att uppnå synergieffekter med andra stöd.
  • Stärk den strategiska styrningen mot synergieffekter och se över möjligheten att den sker myndighetsövergripande.

Så nästa gång du hör ordet ”synergieffekt” kan du tänka på Aristoteles och hur hans idé om att helheten är större än summan av dess delar fortfarande är relevant idag.

Utvärdering av synergieffekter av EU:s gemensamma jordbrukspolitik Länk till annan webbplats.

/Håkan Hylén, utredare på Jordbruksverket